COPMOP11 susitikime, kuris vyko š. m. spalio 21 d. – lapkričio 1 d. Kalyje (Kolumbija), Kartachenos biosaugos protokolo šalys pritarė naujoms savanoriškoms gairėms dėl gyvų modifikuotų organizmų, gautų naudojant priverstinį geno(-ų) slinkio metodą (angl. gene drives), galimo pavojaus vertinimo (toliau – gairės) siekiant stiprinti Kartachenos biosaugos protokolo rizikos vertinimo procedūras.
Priverstiniu geno(-ų) slinkio metodu sukurti organizmai gali greitai išplisti gamtoje, todėl poreikis stiprinti procedūras yra susijęs su vis dažnesnėmis diskusijomis dėl genų inžinerijos, ypač dėl jos taikymo kenkėjų ir ligų kontrolei žemės ūkyje. Naujosiose gairėse pirmenybė teikiama mokslinio skaidrumo ir tikslumo aspektams, o tai yra esminis žingsnis siekiant suvienodinti Kartachenos biosaugos protokolo rizikos, susijusios su gyvais genetiškai modifikuotais organizmais, aplinkai vertinimo procedūrų taikymą pasaulyje.
Gairėse pateikti naujausi moksliniai duomenys ir rekomendacijos, kartu pabrėžiant atsargumo principą.
Gairės yra savanoriškos. Atsižvelgdama į aplinkai būdingus ekologinius aspektus, kiekviena šalis gali adaptuoti/pritaikyti gairių duomenis ir rekomendacijas nacionaliniu lygiu. Toks lankstumas yra labai svarbus regionuose, kuriuose ekosistemos yra skirtingos/įvairios. Taip pat gairės padės kompetentingoms institucijoms priimti labiau pagrįstus sprendimus atsižvelgiant į priverstiniu geno(-ų) slinkio metodu sukurtų organizmų galimas naudas ir rizikas. Daugiau informacijos apie COPMOP11 priimtus sprendimus yra čia.