Europos maisto saugos agentūra (EFSA) išplatino oficialų pranešimą dėl visuotinį susirūpinimą sukėlusio tyrimo apie galimą genetiškai modifikuotų kukurūzų NK 603 ir herbicidų, savo sudėtyje turinčių glifosatų, toksinį poveikį. EFSA atlikto pirminio vertinimo išvadose teigiama, kad viešai paskelbtas tyrimas yra netinkamo mokslinio lygio ir prastos kokybės, todėl rizikos vartotojų sveikatai vertinimo išvados negali būti grindžiamos šiuo darbu.
Kaip teigiama pranešime, nepriklausomų mokslininkų grupės atlikto pirminio vertinimo metu nustatyta, kad autorių paskelbtame darbe nurodyti tyrimo metodai, išvados ir jų pateikimo forma nesuteikia būtinų žinių apie tyrimo patikimumą. Todėl EFSA kreipėsi į tyrimą atlikusius mokslininkus, kviesdama bendradarbiauti ir pasidalinti visa tyrimo medžiaga.
Atsižvelgiant į mokslininkų išvadas, Europos maisto saugos agentūra kol kas negali minėto tyrimo laikyti moksliškai patikimu. O visa eilė klausimų, kylančių studijuojant prancūzų mokslininkų atliktus tyrimus, jų metodiką ir gautus rezultatus, verčia suabejoti išvadomis dėl kokių priežasčių tirtiems graužikams išsivystė augliai.
Pranešime pabrėžiama, kad minėtas mokslinis darbas buvo vertintas remiantis visuotinai pripažintomis mokslinių tyrimų atlikimo gerosios praktikos taisyklėmis. Šiam tyrimui vadovavęs Per Bergman teigė, „Kai ką gali nustebinti, kad vertindama mokslinį darbą EFSA dėmesį sutelkė į mokslinio tyrimo metodiką, bet ne į jo rezultatus, tačiau būtent toks požiūris atspindi šio atvejo esmę. Atliekant bet kokį mokslinį tyrimą svarbiausia yra užtikrinti, kad pasirinkta darbo metodika yra tinkama. Tik turint aiškius tikslus, tinkamą tyrimo planą ir metodą, galima garantuoti, kad gauti tyrimų duomenys ir surinkta informacija bus moksliškai patikima. Neįgyvendinus šių reikalavimų joks darbas nebus pripažintas moksliškai patikimu, o jo rezultatai – pagrįstais”.
Specialistų teigimu, genetiškai modifikuotų organizmų galimo poveikio sveikatai ilgalaikiai tyrimai yra EFSA prioritetinis uždavinys ir dabar paskelbtos priminės išvados tikrai nereiškia, kad tyrimai nebus tęsiami. Pranešimu visuomenė informuojama apie pirminio vertinimo etapo rezultatus. Galutinės išvados bus suformuotos iki šių metų spalio pabaigos ir jose atsispindės visa papildoma informacija apie tyrimą, kurią pateiks patys tyrimų autoriai, o taip pat ir mokslinių tyrimų, šiuo metu atliekamų Europos Sąjungos moksliniuose institutuose vertinant glifosatų poveikį, rezultatai.
Pagrindinės pirminio tyrimo išvados:
EFSA Mokslininkų darbo grupė, sudaryta iš mokslinio vertinimo skyrių (GMO ir pesticidų tyrimo) mokslininkų nurodė pagrindinius trūkumus, dėl kurių šiuo metu visuomenei pateiktas darbas negali būti laikomas tinkamai atliktu ir moksliškai pagrįstu:
Atsižvelgusi į mokslininkų komandos pateiktas rekomendacijas, EFSA oficialiai kreipėsi į tyrimą atlikusius mokslininkus prašydama bendradarbiauti ir pateikti visą trūkstamą informaciją, taip užtikrinti skaidrią ir viešą mokslinę diskusiją apie atliktą tyrimą ir jo rezultatus.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija (http://vmvt.lt/lt/naujienos/2772)