GMO

Projektas „Genetiškai modifikuotų organizmų galimo neigiamo poveikio ekosistemoms grėsmės mažinimas“

Projekto Nr. 01-027-P-0003

Projekto pagrindinis tikslas –užtikrinti, kad veikla, kurioje naudojami genetiškai modifikuoti organizmai (toliau – GMO), būtų vykdoma saugiai, neišplistų į aplinką ir nepažeistų ekosistemų.

Projekto veiklų santrauka:

1. Įgyvendinant projektą, pirmiausia bus atliekami moksliniai ir laboratoriniai tyrimai, kurių metu bus sukurta in vitro genetinio redagavimo sistema, leidžianti tikrinti genetines modifikacijas augaluose ir vertinti jų išlikimą įvairiose augalų dalyse bei kartose.

2. Bus parengtos metodikos, skirtos įvertinti naujų genominių technologijų (NGT) panaudojimo riziką augaluose, įskaitant kryžminimų su neredaguotomis linijomis analizę ir netikslinio genomo redagavimo dažnio nustatymą.

3. Laboratorijose bus atliekami DNR išskyrimo ir genetinės modifikacijos nustatymo tyrimai, bus surinkti ir ištirti ne mažiau kaip 100 augalų ėminių per metus, spontaniškai pasisėjusių prie transportavimo tranzitinių kelių ar kitose vietose, siekiant nustatyti galimą GMO išplitimą.

4. Bus teikiamos išvados ir rekomendacijos dėl veiksmų, skirtų suvaldyti nustatytas rizikas, remiantis tyrimų rezultatais ir moksliniais duomenimis.

5. Projekto metu bus tobulinami teisės aktai, darbo priemonės ir metodikos, siekiant užtikrinti efektyvią GMO stebėseną, kontrolę, rizikos vertinimą ir rizikos valdymą, taip pat stiprinami atsakingų institucijų žmogiškieji ištekliai.

6. Bus organizuojami informaciniai renginiai, rengiami ir viešinami straipsniai bei pranešimai žiniasklaidoje, siekiant didinti visuomenės sąmoningumą apie GMO ir NGT.

Projekto rezultatas – veikla, kurios metu naudojami GMO yra vykdoma saugiai nepažeisdama ekosistemų.

Projekto vykdytojas: Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija

Projekto partneris: Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra atsakinga už projekto administravimą.

Projekto įgyvendinimo laikotarpis: 2025 m. birželio 17 d.- 2029 m. rugsėjo 3 d.

Projekto įgyvendinimui skirta: 1 400 000Eur.

Projektas vykdomas pagal 2022–2030 metų Plėtros programos pažangos priemonės Nr. 02-001-06-08-01 „Išsaugoti biologinę įvairovę“ 2 veiklą „Saugomų teritorijų apsaugos stiprinimas, taip pat ekosistemų, buveinių ir rūšių geros būklės užtikrinimas“ ir finansuojamas 2021‒2027 metų Europos sąjungos biudžeto lėšomis.

 

Atnaujinimo data: 2025-07-11